čeština
english

Dynamic OK Dynamic OK

Events

Archive

Slet KNA a LAA Sobě 2021 v Jihlavě

Aug 28th, 2021

Zdravíme upřímně všechny sportovní piloty. V posledních dvou letech neustálých zákazů, uvolnění, příkazů a nařízení, LAA ČR připravuje i letos jedinou akci klubu, kde nebudeme chybět ani my. Počasí asi nebude valné, ale to nebylo ani loni. Pokud tedy máte chuť potkat se s piloty z celé České země přileťte, přijeďte, dojděte pěšky.

Opět bude celý den k dispozici stan GLOBAL ASSISTANCE s občerstvením, krátké shrnutí ze života klubu, odborné ukázky a přednášky pod záštitou LAA ČR. Ale hlavně letci a piloti všech kategorií z celé země. Organizátoři připravujeí rovněž drobné dárky a pro vyhodnocené aktivní piloty trička a další ocenění.

Dost bylo neosobních video konferencí, telefonátů a e-mailů, v Jihlavě – Henčov bude vše naživo, na osobním setkání a kontaktu. Krásné stroje a dobří lidé tu mají možnost na jednom místě a v jeden den probrat novinky z leteckého a osobního života.

Věříme, že si uděláte čas a zaznamenáte si tuto sobotu do kalendáře. Místo je zřejmé a tradiční. Podmínky pro přílet jsou shodné jako předchozí léta. Nebráníme se ani příjezdu v pátek a odjezdu v neděli. Podrobnosti sledujte na webu LAA ČR a v časopise PILOT, kde bude vše ještě upřesněno včetně programu celé připravované akce.

Event photogallery: #DYOK_JIHLAVA2021

Slet KNA a LAA Sobě 2020 v Jihlavě

Aug 29th, 2020

I letos se zůčastníme této události českého nebe.

Slet „LAA ČR sobě“ je pro všechny členy LAA, létající na všech druzích sportovních létajících zařízení, jež LAA ČR zastřešuje, i pro všechny rekreační a sportovní letce, kteří patří k příznivcům „lehkého létání pro radost“.

Letecké amaterské asociace České republiky letos slaví 30.výročí založení.

Jako vždy bude slet se zajímavým programem příležitostí ke konzultacím s technickými i provozními inspektory, k navazování kontaktů i k diskusím.
Po celý den bude k dispozici občerstvení a na letišti je i možnost ubytování, přiletět můžete už v pátek odpoledne, odlet je libovolný, zůstat lze až do neděle. Po celou dobu sletu se neplatí přistávací poplatky.

Doufáme, že nám letošní "bláznivá" situace kolem COVID-19 umožní slet uskutečnit. Nicméně prosím sledujte web LAA ĆR, kde najdete bližší informace.

Zároveň také informujeme o souběžně probíhající akci „11.Slet Nebeských andělů“ pořádaný společností Global Assistance, a.s., pro piloty pomáhající bezpečné silniční dopravě i bezpečnému létání.
Obě akce, slet „LAA ČR sobě“ i „Slet Nebeských andělů“, se konají v sobotu, 29. srpna 2020, od 10.00 hodin na letišti v Jihlavě.

Přileťte nás podpořit se svým Dynamicem :) Těšíme se na Vaši účast.

Webové stránky akce LAA (CZ)

Event photogallery: #DYOK_JIHLAVA2020

"Dynamic Saturday" 2019 (3/4)

Nov 23rd, 2019

Vážení příznivci,

s ohledem na počasí jsme se rozhodli plánovanou akci na sobotu 23.11.2019 zrušit.

S Vámi, kteří jste se přihlásili, pravděpodobně touto dobou již komunikujeme emailem, či telefonem a domlouváme se, kdy jindy Vám letadlo předvést.

A vy ostatní, nemusíte čekat na příště, klidně nás kontaktujte na adrese info@dynamic-ok.com se svým zájmem, my Vás pak budeme kontaktovat, při další akci sami, popřípadě můžeme domluvit individuální předvedení.

Event photogallery: #DYOK_Saturday319

"Dynamic Saturday" 2019 (2/4)

Oct 19th, 2019

Dear fans of ultralight airplanes,

We proudly invite you for the event "Dynamic Saturday" located at the Příbram airport - LKPM on October 19, 2019 from 9:00 to 14:00.

- we offer to see our Dynamic aircraft
- test flight with Dynamic OK Edition
- manufacturing facility tour
- open discussion about Dynamic
- families with children are welcome
- light snack and soft drinks included

Event photogallery: #DYOK_Saturday219

"Dynamic Saturday" 2019 (1/4)

Sep 21st, 2019

Dear fans of ultralight airplanes,

We proudly invite you for the event "Dynamic Saturday" located at the Příbram airport - LKPM on 21.9.2019 from 9:00 to 14:00.

- we offer to see our Dynamic aircraft
- test flight with Dynamic OK Edition
- manufacturing facility tour
- open discussion about Dynamic
- families with children are welcome
- light snack and soft drinks included

Event photogallery: #DYOK_Saturday119

Letecký den - Strakonice 2019

Sep 7th, 2019

Chtěli by jste se podívat na unikátní létající stroje?

Přijďte na letecký den ve Strakonicích, kde budou k vidění originální letouny Po-2 a Bü 131 z první světové války.

Dále uvidíte leteckou akrobacii, cvičný zásah hasičského sboru, letové ukázky historických letadel a samozřejmě naše letouny Dynamic OK Edition.

Hlavní program začíná od 10:00 a končí v 16:30.

Webové stránky akce (CZ)

Těšíme se na viděnou.


Event photogallery: #DYOK_STRAKONICE2019

Slet KNA a LAA Sobě 2019 v Jihlavě

Aug 24th, 2019

Ani my se nenecháme ujít takto významnou akci v českém létání.

Jako každý rok budete mít možnost si prohlédnout náš stánek s letadlem DYNAMIC Ok Edition. Nebude chybět tombola,
kde budete moci vyhrát mnoho dárkových předmětů.

Těšíme se na Vaši účast.

Webové stránky akce LAA (CZ)

Video z akce: YouTube

Event photogallery: #DYOK_JIHLAVA2019

5th Annual Dynamic WT-9 Fly-In @ LKPM

Jun 8th, 2019

Dear Dynamic fans and owners,
also this year we are happy to invite you to the already traditional WT-9 Dynamic Fly-In at Příbram - Dlouhá Lhota (LKPM). This year the event will be held in our newest facility at the airport - Hangar H1. You will have a chance to hear JazzInflangranti band again due to a great feedback from you last year. As usual, BBQ piglet will be served as well as genuine Czech goulash. Arrival will be possible from the early hours, there will be some snacks, drinks and barbeque ready for you at the airport entire day. In the afternoon, we will traditionally fly all together a short trip. Accommodation will be available in the airport hotel.

We will greatly appreciate when making a non-binding reservation. So we will have an idea of how much we can expect you and if necessary we will arrange for you to stay if you wish.

Here you will find the event schedule as well as the air trip itinerary:
- Event Schedule (CZ/EN)
- Air Trip Itinerary (CZ/EN)

We look forward to Your visit.

Event photogallery: #WT9FlyInLKPM2019

AERO FRIEDRICHSHAFEN 2019 Show

Apr 5th, 2019 - Apr 8th, 2019

We would like to thank all the visitors to the AERO FRIEDRICHSHAFEN 2019 exhibition who stopped by at our stand with our presentation of the Dynamic OK Edition aircraft.

If you would like to take Dynamic OK Edition aircraft for a test ride, feel free to schedule a meeting with us at our base at Příbram Airport. Our team will also help you navigate all the choices available to suit your mission best or your preferences in available features.

Event photogallery: #dyok_AF2019

Aero Club Brugge 50 years celebration

Jan 26th, 2019 - Jan 27th, 2019

You are very welcome to see Dynamic OK presentation at "Aero Club Brugge 50 years celebration" event

Facebook: https://www.facebook.com/events/2032034543501514/

Website: http://www.aeroclub-brugge.be/50jaar

Event photogallery: #dyok_Brugge2019

Den Letiště Letňany

Sep 8th, 2018 - Sep 8th, 2018

Letošní ročník "Den Letiště Letňany", na který je opět vstup zdarma, proběhne v sobotu 8. září. Brány jednoho z nejstarších českých letišť (LKLT) se v 9:30 otevřou návštěvníkům a v 10 hodin začne bohatý program. Mimojiné bude k vidění i náš Dynamic OK Edition. Budeme se na Vás těšit.

Webové stránky LKLT : http://www.letnany-airport.cz

Video z akce: YouTube

Event photogallery: #dyok_DLL2018

Festival De L'aviation Ultra Legere, Blois

Sep 1st, 2018 - Sep 2nd, 2018

FESTIVAL DE L'AVIATION ULTRA LEGERE, BLOIS is the biggest Trade Show regarding UL's and light aviation in Europe. More than 100 exhibitors are displaying their latest Aircrafts.
Demonstartion flights and static outside display.

Come and See the OK Edition, generation D3 at our French representative "Finesse Max" (booth E33 to E35)

Test flight available under request : info@finesse-max.com

Blois Trade Show Website : www.ulm-blois.com

Event photogallery: #dyok_Blois2018

Slet KNA a LAA Sobě 2018 v Jihlavě

Aug 25th, 2018

Video z akce: YouTube

Event photogallery: #DYOK_JIHLAVA2018

4th Annual Dynamic WT-9 Fly-In @ LKPM

Aug 18th, 2018

Dear Dynamic fans and owners,
this year we invite you to the already traditional WT-9 Dynamic Fly-In at Příbram - Dlouhá Lhota (LKPM). Look forward to meeting and hearing what stories you are going to share with us and the others. Arrival will be possible from the early hours, there will be some snacks, drinks and barbeque ready for you at the airport entire day. In the afternoon, we will traditionally fly all together a short trip. Accommodation will be available in the airport hotel.

We will greatly appreciate when making a non-binding reservation. So we will have an idea of how much we can expect you and if necessary we will arrange for you to stay if you wish.

Here you will find the event schedule as well as the air trip itinerary:
- Program akce (CZ/EN)
- Itinerář společného výletu (CZ/EN)

We look forward to Your visit.

Event photogallery: #WT9FlyInLKPM2018

AERO FRIEDRICHSHAFEN 2018 Show

Apr 18th, 2018 - Apr 21st, 2018

We would like to thank all the visitors to the AERO FRIEDRICHSHAFEN 2018 exhibition who stopped by at our stand with our presentation of the Dynamic OK Edition aircraft. Thank you for your expressed interest through which you support our long-term objective - to produce safe, user-friendly and, last but not least, beautiful aircraft. An aircraft which will be your reliable companion on your journeys.

The D3 generation exhibit has featured a number of fine enhancements that significantly move forward both the user comfort and, mainly, the maximum crew safety that we care of most.

In this respect, it is particularly this newly designed automatic auxiliary fuel pump system which automatically turns on an auxiliary fuel pump in the event of a main one failure.

Another example of such kind in terms of reducing a pilot workload is the automatic rpm settings of constant speed propeller depending on the throttle lever position. No longer the pilot has to take care of rpm settings of a propeller according to a flight mode.

Also, a new option of seats made of ALCANTARA material is a great contribution to the crew's comfort.

Very interesting and, especially, progressive complement to our aircraft is a smartphone application that allows you to have a center of gravity of your aircraft under control when making the flight preparation as well as an overview of the aircraft service and maintenance schedule.

If you feel you might fall in love with our aircraft and you would like to take Dynamic OK Edition aircraft for a test ride, feel free to schedule a meeting with us at our base at Příbram Airport. Our team will also help you navigate all the choices available to suit your mission best or your preferences in available features.

Event photogallery: #dyok_AF2018

Slet KNA a LAA Sobě 2017 v Jihlavě

Aug 26th, 2017

Určitě si nenecháme ujít účast na této významné akci českého malého létání.

Jakožto jeden z hlavních partnerů akce, budeme mít na letošním sletu v hangáru umístěný plně funkční mockup palubní desky poslední generace D3. Budete zde mít dostatek času prozkoumat a „pohrát si“ s avionikou letadla, aniž byste museli sedět v letícím stroji. A to včetně bezdrátové Wi-Fi komunikace s tabletem, či telefonem. Samozřejmě, celé letadlo bude na sletu k vidění také.

Těšíme se na viděnou.

Detail akce na stránkách LAA (CZ)
Informace o setkání na stránkách KNA (CZ)

Video z akce: YouTube

Event photogallery: #DYOK_JIHLAVA2017

3rd Annual Dynamic WT-9 Fly-In @ LKPM

May 27th, 2017

3rd annual fly-in has successfully taken place at Příbram Airport (LKPM) on May 27, 2017. We are very pleased, that every year is coming more and more visitors from abroad. Later afternoon, we have flown all together a traditional short trip, this time over Šumava

Event Schedule (CZ/EN)
Air Trip Itinerary (CZ/EN)

Event photogallery: #WT9FlyInLKPM2017

AERO FRIEDRICHSHAFEN 2017 Show

Apr 5th, 2017 - Apr 8th, 2017

We would like to thank to all visitors of our booth. We have presented generation D3 of Dynamic WT-9 OK Edition aircraft on this 25th anniversary AERO FRIEDRICHSHAFEN 2017 Show. We have received great response from our visitors. Events like this give us this great opportunity to meet our current and future clients and give us a great personal feedback so we can improve our product and related services. We are already looking forward to meet you at the next occasion like this.

Event reportage: https://www.youtube.com/watch?v=M0TiB3IAelI&t=4s

Event photogallery: #dyok_AF2017

OK Aviation Group

Drásov 201
261 01 Příbram
Czech Republic

Příbram Airport (LKPM)
GPS 49.716N 14.096E
Příbram RADIO: 118,755 MHz

Contact form

According to privacy policy, I agree to receive promotional emails.

Your name, e-mail and your message must not be empty!

2
AIRCRAFT FOR SALE